


| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Current | 1.4 A |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Dropout Voltage | 420 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Quiescent Current | 70 µA |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Load Regulation | 20 mV |
| Line Regulation | 0.05 %/V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 2423
Distributors
pcbx
Unit Price$0.17242
Ext.Price$0.17242
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17242 | $0.17242 |
| 10 | $0.15283 | $1.52830 |
| 50 | $0.13546 | $6.77300 |
| 100 | $0.11696 | $11.69600 |
| 500 | $0.10098 | $50.49000 |
| 1000 | $0.09631 | $96.31000 |
| 3000 | $0.09186 | $275.58000 |
| 5000 | $0.08761 | $438.05000 |
